Kde můžete najít vždy aktuální zákony?

Je mi líto, ale tento článek už není aktuální. Zajímá vás proč? Přečtěte se i o tom zde >>.

Každý podnikatel se musí ve svém podnikání řídit zákony. A i když má dobrou účetní, čas od času potřebuje nakouknout do zákona. Jaké je přesné znění právě teď? Co je to za paragraf, na který mě odkazují ve formuláři? Čím se to ohání můj zaměstnanec? Díky internetu máme všichni k dispozici spoustu informací, ale občas je těžké vybrat tu správnou. Stalo se i vám, že jste četli článek k hledanému tématu a až někde na konci textu jste zjistili, že se jedná o informaci starou několik let? Mně ano.

Pokud jde o zákony, vždy potřebujete nejen správný zákon, třeba zákon o silniční dani, ale také jeho aktuální znění, protože novelizace českých zákonů probíhají jak na běžícím pásu automobilky. Tedy ten o silniční dani je ještě v pohodě, ale zákon o daních z příjmů…. A pokud některé věci nemusíte sledovat z titulu svých každodenních činností, a přesto je čas od času potřebujete ověřit, pak je dobré vědět, kam pro aktuálně platnou verzi sáhnout.

Samozřejmě můžete nakupovat tzv. ÚZ úplné znění zákona…, nicméně když potřebujete informaci hned a zrovna nemáte po ruce správné ÚZ, je samozřejmě praktičtější hledat na internetu.

Kde tedy najdete vždy aktuálně platné znění zákonů?

Já používám portál veřejné správy www.gov.cz . Vím, zní to moc oficiálně a pro někoho možná až děsivě, ale uživatelské prostředí portálu je opravdu přívětivé a uživatelsky příjemné. Můžete si jej vyzkoušet projít, najdete tam nejen zákony, ale také jiné informace, např. o Evropské unii (například aktuální členské země EU a odkazy na jejich weby), internetové kontaktní místo CzechPOINT, můžete tady pořídit výpis z Veřejného rejstříku nebo z Rejstříku trestů apod. Některé služby, jako zmíněné výpisy, jsou přístupné jen pro ty, kdo mají zřízenou datovou schránku, protože je nutné ověření prostřednictvím datovky a vyžádaný výpis pak obdržíte do datové schránky, nicméně veřejně přístupné informace jako zákony, věstníky a mnoho dalších můžete vyhledat a použít i bez ní.

Zákony (nejen) pro podnikatele

Jako účetní je používám nejčastěji.

Vyberte si záložku Zákony a pak můžete zadat do vyhledávacího pole požadovaný zákon.

Máte na výběr 3 vyhledávací řádky. První je moc obecný, seznam je pak velmi obsáhlý, nabídne všechny zákony, kde se daný výraz vyskytuje. Ten nepoužívám vůbec.

Druhý řádek je můj nejoblíbenější! Když zadáte číslo zákona, dostanete se rovnou k požadovanému zákonu, např. o silniční dani. Nemusím nic prohledávat a mám aktuální znění zákona, který potřebuji.  Abyste mohli také tak hledat, na konci článku mám pro vás užitečnou pomůcku.

Třetí pole používám jen občas, pokud si nejsem jista, jestli se k danému zákonu nepodařilo zákonodárcům udělat nějaký zákon bokem. Když zadáte do nejnižšího pole výraz „silniční daň“, otevře se vám seznam k silniční dani, např. starší novely, některé související zákony apod.

 

Vlevo dole jsou ještě dvě fajn záložky.

Občas je dobré kouknout na Nové předpisy – např. teď tam najdete aktuálně vyloučení některých tržeb z EET. Navíc vám může některá novinka uniknout.

V Nejdůležitějších zákonech zase najdete rovnou ty, které jsou obecně nejčastěji potřeba. Najdete tam například Občanský zákoník, Zákoník práce, Živnostenský zákon, ale také Exekuční řád nebo Stavební zákon. Nicméně zákony, které používají nejčastěji podnikatelé v souvislosti s daněmi a účetnictvím, ty tam nejsou. Ty si musíte vyhledat sami přes zmíněné vyhledávací řádky záložky Zákony.

 

A tady je slíbená pomůcka pro podnikatele, aby ušetřili svůj čas a lépe se jim vyhledávaly zákony rovnou podle čísel:

SEZNAM DAŇOVÝCH ZÁKONŮ a některých ostatních, si můžete ZDARMA stáhnout zde>>>.

Účetní služby jsou mým podnikáním, prací i koníčkem. Chci (nejen) začínajícím podnikatelům odpovědět na otázky, se kterými se ve své praxi setkávám a pomoci jim tak ušetřit čas a peníze. Více si o mně přečtěte zde>>