Kde NEnajdete vždy aktuální zákony? díl1.

Tak se mi chce použít onu známou větu klasika „Tak nám zabili Ferdinanda…“ ve verzi „Tak nám zabili portál veřejné správy!“ Nedávno jsem psala o tom, jak je fajn, že na www.gov.cz najdete vždy platná znění zákonů. Ale to už není pravda.

Bylo to místo se spoustou užitečných informací pěkně po ruce. Občan i podnikatel tam našel nejen zákony, i když já se ve svém příspěvku zaměřila na ně, protože drobný podnikatel často nemá čas sledovat neustálé změny a shánět pořád nová  vydání aktualizovaných ÚZ a jiných publikací.

Bohužel původní podoba portálu už je minulostí a na jeho místě je pilotní projekt, který zatím ani zdaleka neposkytuje to, co jeho starší zabitý brácha. Je pravdou, že se pořád vylepšuje, alespoň tedy během ledna tomu tak bylo a chci věřit, že jeho růst bude i nadále pokračovat. Ale těžko říct, kdy tam ty zákony budou.

Mimochodem, taky jste si všimli, že pokud něco dobře funguje, bývá to často nahrazeno něčím, co zdaleka není tak dobře fungující, ale zato je to nové? Podle mě by bývalo lepší, kdyby starý web fungoval do té doby, než jej mladší krasavec zastoupí v plné míře a přidá ještě spoustu nových vychytávek jako bonus, ale podnikatel míní a úředník  mění. A tak jsme zase o krok či dva nazpět.

 

Ale vraťme se k momentálně běžícímu portálu veřejné správy.

Bohužel zde nenajdete platná znění zákonů, tak jako tomu bylo ve starší verzi ani náhodou. Po zadání dotazu ve vyhledávacím políčku „daň z příjmu“ se objevila hláška, že bohužel nic nebylo nalezeno. Nevěříc tomu, že bych tady nenašla platná znění zákonů, obzvláště, když ty naše se mění jak na běžícím páse a podnikatel je opravdu chce mít z věrohodného zdroje, pátrala jsem dále.   Nicméně jsem nenašla nic víc než mnoho nefunkčních odkazů a přesměrování na Businessinfo.cz, kde po zadání zákona jste zase zpátky na portálu veřejné správy s odkazem na stránky ministerstva vnitra.

Jásala jsem, ale předčasně. Vyhledávání je jako z internetového pravěku (musíte znát číslo zákona) a k právě aktuální verzi se rychle nedostanete.

Jsem zvyklá používat i papírovou formu daňových zákonů, ale bylo příjemné v případě potřeby mimo kancelář, najít daný zákon na portálu veřejné správy rychle, v aktuálním znění, z důvěryhodného zdroje. Jsem přesvědčená, že v dnešní „elektronické době“ by to mělo být samozřejmostí.

A tak se nechci vzdát! Budu vás informovat o tom, jak jsem pochodila se svým dotazem přímo u zdroje – na ministerstvu vnitra. Stále ještě optimisticky doufám, že budu mít pro sebe i pro vás dobré zprávy.

 

Účetní služby jsou mým podnikáním, prací i koníčkem. Chci (nejen) začínajícím podnikatelům odpovědět na otázky, se kterými se ve své praxi setkávám a pomoci jim tak ušetřit čas a peníze. Více si o mně přečtěte zde>>
Komentáře