Nebojte se používat soukromé auto k vašemu podnikání!

Patříte mezi ty, kteří ke svému podnikání potřebují auto?
Pak možná taky řešíte otázku, jestli musíte koupit firemní nebo si vystačíte se svým rodinným. A taky, jak je to správně s platbami benzínu anebo pneumatik, co a jak ovlivní které daně, zkrátka, jaká jsou pravidla.

Není to až tak složité a pravidla jsou celkem jednoduchá:

 1. Potřebujete-li k podnikání auto, můžete používat firemní, své soukromé nebo i zapůjčené třeba od rodičů.
 2. Podle toho, jestli je auto firemní nebo ne, se uplatňují výdaje spojené s provozem auta.
 3. Používáte-li k podnikání (jakékoli) auto, musíte platit silniční daň.

Jak to tedy je?

FIREMNÍ AUTO

Firemním autem se myslí to, které je registrováno na IČO. Vozidlo je tím pádem majetkem firmy a je jedno jestli jde o OSVČ nebo o s.r.o.. Pokud máte firemní auto, všechny výdaje nebo náklady na provoz, opravy nebo údržbu, jsou placené z firemních peněz. Auto je v majetku firmy a ta se o něj stará z firemních prostředků. Tyto výdaje (náklady) jsou daňově uznatelné, což znamená, že pak snižují daňový základ pro daň z příjmu.

Tady je jedna pastička – pozor na soukromé jízdy firemním vozidlem! Z knihy jízd nebo nějaké jiné evidence by mělo být jasné, kolik km jste ujeli s firemním autem pro soukromé účely a daňové výdaje (náklady) spojené s provozem vozidla pak adekvátně ponížit. Vaše účetní sis tím určitě snadno poradí.

POZOR! Jste-li plátci DPH, pak musíte krátit i odpočet DPH uplatněný např. z pohonných hmot. 

Firemní auto používané zaměstnancem i k soukromým účelům má ještě další háček, a sice dodanění 1% z pořizovací ceny vozidla v každé mzdě. Zaměstnanec vlastně dostává výhodu, tzv.nepeněžní příjem, nemusí si koupit auto ze zdaněných peněz z výplaty. A tento nepeněžní příjem se musí podle zákona ocenit právě oním 1% z pořizovací ceny vozidla (včetně DPH).

Ponižovat a dodaňovat nic nemusíte, jestliže je prokazatelné, že firemním vozidlem opravdu jezdíte jen pro podnikání a k soukromým účelům používáte své soukromé vozidlo nebo auto manžela/manželky apod.

Uvedeme si konkrétní PŘÍKLAD:
1.9.     Počáteční stav tachometru:    35.000 km
30.9. Konečný stav tachometru:      35.500 km
Celkem najeto: 500 km
Z toho Soukromé jízdy: 50 km    …..   50 km=10% z 500 km

Výdaje na provoz firemního auta za období 1.-30.9.: 1.200,- Kč   ….. 10% z 1.200,- = 120,- Kč

V září bylo najeto pro podnikání 90% km a pro soukromé účely 10% km z celkově najetých 500km.
Takže stejně musí být rozděleny i celkové výdaje na provoz 1.200- Kč. To znamená, že daňově uznatelné výdaje jsou jen 1.080,- Kč a těch 120,-Kč (oněch soukromých 10%) jsou výdaji nedaňovými.

SOUKROMÉ, TEDY NEFIREMNÍ AUTO

A co když používáte soukromé vozidlo? To, které je zaregistrované na rodné číslo majtele, vaše, manželky nebo třeba bratra. Taky přece dochází k opotřebení, potřebujete benzín, auto potřebuje servis, mytí a další.  A když vám někdo k podnikání auto půjčí, můžete mu koupit nové pneumatiky z firemních peněz? Můžete, ale není to daňově uznatelný výdaj  (náklad). Proč? Nemůžete přece z firemní kasy hradit provoz nebo údržbu soukromého nebo cizího, tedy nefiremního, majetku. I když je to vaše firma a tím pádem vaše firemní kasa a vaše auto.

Jestli si to nedokážete moc představit, zkuste si na chvíli myslet, že nejde o vás, vaše podnikání a vaše soukromé auto, ale že se jedná o vztah mezi vámi jako firmou a nějakou cizí osobou, která vám auto půjčuje za peníze. Anebo si za vaše auto dosaďte do představy taxík. Teď už je jasné, že nemůžete zaplatit a dát do svých daňových výdajů pneumatiku taxikáři, který vás dvakrát týdně veze ke klientovi. Tohle si musí koupit sám, z peněz, které mu za jednotlivé jízdy zaplatíte.

Zůstaňme u toho taxíku. Od taxikáře totiž obdržíte účtenku a tu si daňově uplatnit můžete. Stejně tak i dopravu vašeho zboží platíte, nebo poštovné, když „přepravují“ vaše dokumenty. Stejně tak letenku nebo jízdenku vlakem. S každým nefiremním vozidlem je to podobné. Jen si místo účtenky nebo jízdenky uplatňujete výdaje na dopravu paušálem nebo výdaje za tzv. cestovní náhrady.

Použitím paušální částky anebo skutečné částky za vypočtené náhrady si daňově uplatníte výdaje, které při svém podnikání  vynaložíte na přepravu, když použijete jiné než firemní vozidlo. Peníze za měsíční paušál nebo cestovní náhrady vyplatíte z firemní kasy nebo účtu. Z těchto peněz pak vy nebo ten, kdo vám auto půjčil, zaplatí provoz, údržbu a opravy.

Jsou to peníze také za opotřebení auta, takže v rámci tohoto pravidla hry pak už nikdo neporovnává skutečné částky, které vás třeba ten váš čtyřkolý mazlík doopravdy stojí. Taky je důležité, že vy nebo váš zaměstnanec nebo ten, kdo vám auto k podnikání půjčil, obdržené peníze dále nijak nevykazuje ani nezdaňuje.

 

Kolik činí paušál na dopravu?

Paušál je jasný – je to zákonem pevně daná částka. Max.částka je 5.000,- Kč/měsíc  na jedno vozidlo a můžete použít paušál pro max.3 vozidla. Pravidla pro uplatnění paušálu najdete v par.24 odst.2 písm.zt) Zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu.

Kolik činí náhrada za použití vozidla?

Náhrada se odvíjí od skutečně najetých kilometrů skutečným autem a musíte si ji spočítat sami.

Jak na to? Níže máte jednoduchý návod v 5 krocích.

 1. Z velkého techničáku spočítáte průměrnou spotřebu.
  V technických údajích k vozidlu máte 3 údaje pro spotřebu. Sečtěte je a vydělte 3, získáte tak průměrnou spotřebu/100 km.

Např. já mám ve velkém techničáku:   8.7 / 5.1 / 6.4  takže průměrná spotřeba mého auta je 6,7333 l/100 km.

 1. Zjistíte si průměrnou cenu pohonných hmot, jak ji vyhlásilo Ministerstvo prací a sociálních věcí pro daný rok. Najdete ji na webu Ministerstva zde>>>.
  Sazby pro rok 2017 jsou uvedeny ve vyhlášce č.440/2016 Sb a najdete ji tady>>>.

Mé auto jezdí na Natural 95, takže to je průměrná cena 29,50 Kč/l.

 1. Zjistíte si, v jaké výši je vyhlášená sazba základní náhrady za 1km pro vaše vozidlo. Základní sazbu najdete vždy ve stejné vyhlášce jako cenu pohonných hmot v kroku 2.

Pro rok 2017 je pro osobní silniční motorové vozidlo základní náhrada 3,90 Kč/km.

 1. Spočítáte si, kolik je celková náhrada u vašeho vozidla na 1km. Je to průměrná cena spotřebovaných pohonných hmot + základní náhrada.

(náhrada za benzín na 1km) + základní náhrada za 1km = celková náhrada za 1km
(6,7333/100 x 29,50) + 3,90 = 5,8863 Kč/km

 1. Touto náhradou pak vynásobíte km skutečně ujeté pro účely vašeho podnikání. Každý měsíc, po celý rok.

Pokud bych ujela svým autem pro účely mého podnikání 500 km, pak bych si mohla vyplatit náhradu ve výši 2.943,-Kč.
500 x 5,8863 = 2.943,15

Doufám, že vás to nevyděsilo.  Teď už jen porovnat, zda je pro vás výhodnější paušální výdaj na dopravu nebo náhrada za skutečně ujeté km a pro peníze ušetřené na daních najít nějaké veselejší využití!

 

 

Účetní služby jsou mým podnikáním, prací i koníčkem. Chci (nejen) začínajícím podnikatelům odpovědět na otázky, se kterými se ve své praxi setkávám a pomoci jim tak ušetřit čas a peníze. Více si o mně přečtěte zde>>
Komentáře