Co dělat, když uděláte v daňovém přiznání chybu?

Řádné, dodatečné nebo opravné daňové přiznání?

Udělali jste ve svém daňovém přiznání chybu? Našli jste potvrzení, které jste si mohli uplatnit jako slevu na dani, ale zapomněli jste na něj? I to se může stát. Daňové přiznání můžete (případně musíte) opravit. Opravené daňové přiznání ale nemusí být „opravné“. Některá názvosloví v daňových formulářích totiž mohou být pro laiky pěkně matoucí a oprava tak celou situaci ještě více zamotá.

Dáváte daňové přiznání za předminulý rok, protože jste zapomněli dát na mzdovou účtárnu potvrzení o penzijním spoření nebo jste neuplatnili jinou slevu a přišli jste tak o přeplatek na dani? Dodatečně žádáte o daňový přeplatek, ale dodatečné přiznání to není. Nebo jste se jen přepsali a nevšimli si toho? Nevadí – všechno jde napravit. Jen musíte vědět jak. A pokud si troufáte na opravu sami, bez účetní, čtěte dále.

Tak jak to s tím daňovým přiznáním vlastně je?

Vyplňujete si sami daňové přiznání? Tak víte, že v záhlaví formuláře máte 3 varianty, jaký typ daňového přiznání podáváte. A tady může laikovi zamotat hlavu názvosloví ŘÁDNÉ – DODATEČNÉ – OPRAVNÉ. Vysvětlivky v poučení anebo přímo v elektronickém formuláři na daňovém portálu jsou obšírné a psané „odbornou úředníčinou“. Nicméně, složité to není.

ŘÁDNÉ daňové přiznání

Jak název říká, je to především daňové přiznání, které podáváte na finanční úřad včas, tedy v řádném termínu. Ovšem nejen to. Jako fyzická osoba můžete podat své daňové přiznání i později, vždyť o přeplatek na dani můžete žádat až tři roky zpětně. Učiňte tak, když zjistíte, že jste neuplatnili slevy na dani v plné míře (a vůbec nevadí, že vám zaměstnavatel provedl tzv.roční vyúčtování daně). Takové daňové přiznání bude taky řádné. Za daný rok jste totiž na finanční úřad daňové přiznání ještě nepodávali.

DODATEČNÉ daňové přiznání

Takhle se nazývá to, kterým opravujete již podané daňové přiznání a termín pro jeho podání už uplynul. Když je termín pro podání daňového přiznání 31.3., vy jste podali řádné daňové přiznání před tímto datem, ale zjistíte chybu např. v květnu, bude se jednat o dodatečné daňové přiznání. Opravujete již podané daňové přiznání a činíte tak po uplynutí zákonného termínu, tudíž dodatečně. Nezapomeňte, že musíte navíc ještě uvést datum, kdy jste zjistili důvody pro podání dodatečného daňového přiznání.

Jen připomínám, že podle daňového řádu máte povinnost podat dodatečné daňové přiznání a dlužnou daň doplatit do konce následujícího měsíce od zjištění, že daň měla být vyšší. Když daň měla být nižší, máte právo podat dodatečné daňové přiznání ve stejné lhůtě od zjištění. To stejné platí i v případě, že opravujete jen údaje, nikoli daň samotnou. A nezapomeňte, že v dodatečném daňovém přiznání uvádíte jen rozdíly v částkách. Když jej podáváte kvůli opravě údajů nebo kvůli nižší dani, musíte ještě navíc přidat i důvody, proč.

OPRAVNÉ daňové přiznání

Tady je to malinko složitější. Opravné daňové přiznání je to, kterým opravujete již podané daňové přiznání (řádné nebo dodatečné), ale před vypršením zákonné lhůty.  Když máte termín pro podání daňového přiznání do 31.3., vy jej podáte dříve, ale s chybou, můžete do 31.3. podat právě to opravné daňové přiznání. Na původní podané přiznání se nebude brát zřetel a opravné ho prakticky nahradí.  Můžete podat třeba i druhé opravné přiznání, když zjistíte další chybu (ale upřímně, to už bych raději hledala odborníka ☺). Stejně tak můžete opravit i dodatečné daňové přiznání.

V TUTO CHVÍLI JEŠTĚ ZBÝVÁ DO VYPRŠENÍ TERMÍNU PRO PŘIZNÁNÍ K DANI Z PŘÍJMU PÁR DNÍ, LETOS VYŠEL DEN „D“ NA 3.4.2018!

 

Účetní služby jsou mým podnikáním, prací i koníčkem. Chci (nejen) začínajícím podnikatelům odpovědět na otázky, se kterými se ve své praxi setkávám a pomoci jim tak ušetřit čas a peníze. Více si o mně přečtěte zde>>
Komentáře