Podnikatel nemusí mít firemní účet, ale….

Podnikáte a nechcete mít firemní účet? Nemusíte.

Pokud podnikatel fyzická osoba nechce, nemusí si zřizovat bankovní účet jen proto, že podniká. Patříte mezi ně? Nechcete mít další účet jen pro těch pár plateb v měsíci? Rozumím vám – více účtů, více platebních karet, obavy z většího zmatku. Přesto je tady pár důvodů „PRO“ abyste si jej zřídili.

Jaký je vůbec rozdíl mezi firemním a osobním účtem?

Na první pohled je to stejné, oba typy účtů zní na vaše jméno. Jen ve smlouvě máte u toho firemního uvedeno také IČ. Málokde vás v bance ale upozorní na jeden, hlavní rozdíl. Ten rozdíl je v úročení, respektive ve zdanění úroků. Pokud máte na osobním účtu úročené peníze, jsou vám úroky připsány již po zdanění 15% srážkovou daní. U podnikatelského účtu to tak není. Veškeré úroky jsou připsány, aniž by byly zdaněny. Takže je musíte zařadit mezi své příjmy a promítnout je tak do daňového přiznání.

Kdy a proč by si měl podnikatel založit firemní běžný účet?

Jedním z pádných důvodů je pořádek ve firemních financích.

Pokud má podnikatel více plateb do měsíce, je lepší, když se tyto platby nemíchají s těmi soukromými na osobním účtu podnikatele. Dnes je plateb na soukromém účtu díky platebním kartám opravdu mnoho, firemní peníze se mohou snadno přehlídnout.

Nezdaníte všechny příjmy a ani nevíte jak k tomu došlo.

Může se totiž lehce stát, že se někam „vytratí“ příjem, který by měl být zdaněn. Zkrátka jej přehlédnete, zapomenete o něm říct vaší účetní. Pokud vedete daňovou evidenci, vaše účetní by zřejmě příchozí peníze postrádala, ale pokud si evidujete pouze příjmy a výdaje uplatňujete procentem z příjmu, zřejmě dáváte účetní jen hromádku vystavených faktur nebo seznam tržeb. Anebo může jít o mimořádný příjem, ke kterému ani fakturu nemáte vystavenou, například z prodeje firemního majetku, a to se pak ani dobrá účetní na platbu neptá.

Co děláte se soukromými penězi, je vaše věc.

Ani v případě, že máte svou účetní rádi, nemusí o vás vědět absolutně všechno. Jestli máte ledničku na splátky, kolik utrácíte za oblečení nebo sportovní vybavení anebo kolik jste platili za dovolenou. Všechny tyto platby totiž vaše účetní vidí, když jí dáte k dispozici soukromý účet. I když můžu potvrdit, že tyto platby jsou pro účetní většinou jen „nechtěným smetím“, ve kterém musí najít ty „své“ platby, které ji zajímají, aby vám je pěkně zařadila ke zdanění.

Pár rad k podnikatelskému účtu na závěr:

  • vyberte si banku , kde nejsou žádné poplatky anebo jsou pro vás přijatelné
  • při výběru zohledněte i jiná kritéria, jako je vzdálenost pobočky, síť bankomatů, poplatky za výběr z cizích bankomatů apod., případně jiná kritéria důležitá právě pro vás, jako je spolupráce s platebními bránami, podmínky pro cizí měny, platební terminál na prodejně a mnoho jiných
  • naučte se stahovat elektronické výpisy a své účetní pošlete jen pdf a máte hotovo (a ještě ušetříte za účtované poštovné)

 

Účetní služby jsou mým podnikáním, prací i koníčkem. Chci (nejen) začínajícím podnikatelům odpovědět na otázky, se kterými se ve své praxi setkávám a pomoci jim tak ušetřit čas a peníze. Více si o mně přečtěte zde>>
Komentáře